To access the draw for county competitions go to www.kentbowls.com or go to the link on this website. When on there go to county competitions and then look for division 3, section 3 for the draw for Marden players.

OVER 55 FOURS

Week 1

Peter Collins, Mick Scott, Dennis Cooper and Mick Collins won at Bearsted.

Rob Thew, John Gardener, Dave Hoddinott and Bob Dibley won at Wrotham

Week 2

Peter Collins, Mick Scott, Dennis Cooper and Mick Collins lost at home to Tonbridge.

Rob Thew, John Gardener, Dave Hoddinott and Bob Dibley won at home to Bearsted.

Week 3

Rob Thew, John Gardener, Dave Hoddinott and Bob Dibley won at Tonbridge and will play a divisional final at Marden against a team from Sheerness St George’s during the week starting 1st July.

 

SINGLES.

Week 1

Michael Doorey (Marden) won against Stuart Knight (Marden)

Dennis Cooper conceded his game.

Week 2

Michael Doorey won at home against David Holt of Loose.

Week 3

Michael Doorey lost at home against Duncan Hanmore of Borough Green.

 

PAIRS

Week 1

Dennis Cooper and Mick Scott lost at home to Penenden Heath.

Stewart Knight and Michael Doorey won at Bearsted

Week 2

Stewart Knight and Michael Doorey won at Loose

Week 3

Stewart Knight and Michael Doorey lost at Bearsted

 

TRIPLES

Week 1

Peter Collins, Stewart Knight and Michael Doorey won at Penenden Heath.

Week 2

Peter Collins, Stewart Knight and Michael Doorey had game conceded.

Mike Horlock, Dave Hoddinott and Bob Dibley won at home against Bearsted

John Gardener, Dennis Cooper and Mick Scott lost at home against Bearsted.

Week 3

Peter Collins, Stewart Knight and Michael Doorey won at home against Bearsted.

Mike Horlock, Dave Hoddinott and Bob Dibley lost at Bearsted

Week 4

Peter Collins, Stewart Knight and Michael Doorey won at home against Bearsted and will now play the divisional semi final at Maidstone on Wednesday 26th June against Sean Coyle, Lewis King and Paul Barnicott of Appleyard BC

Divisional Semi Final

Peter Collins, Stewart Knight and Michael Doorey beat the Appleyard triple and will now play the divisional final at Marden against a Borstal triple on Wednesday 3rd July 

 

 

Fours

Week 1

Rob Thew, John Gardener, Mick Scott and Bob Dibley won at Tonbridge

Peter Collins, Mick Collins, Stewart Knight and Michael Doorey won at Borough Green.

Week 2

Rob Thew, John Gardener, Mick Scott and Bob Dibley lost at Bearsted

Peter Collins, Mick Collins, Stewart Knight and Michael Doorey lost at Bearsted