2019 Competition Draw

Finals Weekend Programme

Saturday 14th @ 10.00am

Men’s Singles: Robert Thew v Peter Collins  (marker Tony Brooks)

Ladies Singles:  Kim Hadlow v Norma Clements  (marker Carole Neve)

1.00pm

Over 65 Singles:  Dave Hoddinott v Dennis Cooper  (marker Richard Baker)

Ladies Pairs:  Norma Clements & Kim Hadlow v Dee Maxa & Carole Neve

Handicap Singles: Martin Mapp v Rob Gain  (marker Tony Brooks)

4.00pm

Over 65 Pairs:  Malcolm Buller & Peter Collins v Peter Glanvill & George Packer

2 Wood Singles:  Robert Thew v Trevor Uys/Michael Doorey  (marker Richard Baker)

Sunday 15th @ 10.00am

Mixed Pairs:  Norma Clements & Robert Thew v Dee Maxa & George Packer

1.00pm

Ladies Yardstick: Norma Clements v Kim Hadlow  (marker Carole Neve)

Men’s Pairs:  Dave Wells & George Packer v Malcolm Buller & Dennis Cooper

 

 

MEN’S  SINGLES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prelim. Round

 

1st Round

 

Semi-Final

 

Finals Weekend

 

Play by 30/6/19

 

Play by 31/7/19

 

Play by 31/8/19

 

14 or 15/9/19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bob Dibley

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Michael Doorey

 

 

 

 

 

Michael Doorey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 Michael Doorey

 

 

 

David Wells

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Dennis Cooper

 

 

 

 

 

Dennis Cooper

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 Robert Thew

 

Tony Brooks

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Robert Thew

 

 

 

 

 

Robert Thew

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Robert Thew

 

 

 

Martin Mapp

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Graham Billin

 

 

 

 

 

Graham Billin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

David Hoddinott

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Dave Hoddinott

 

 

 

 

 

Robert Doorey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Dave Hoddinott

 

 

 

Peter Glanvill

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Peter Glanvill

 

 

 

 

 

Robert Gain

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

Peter Collins

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Peter Collins

 

 

 

Peter Collins

 

George Packer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Peter Collins

 

 

 

Michael Pantony

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Michael Pantony

 

 

 

 

 

Raymond Niblock

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HANDICAP  SINGLES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prelim. Round

 

1st Round

 

Semi-Final

 

Finals Weekend

 

Winner

Play by 30/6/19

 

Play by 31/7/19

 

Play by 31/8/19

 

14 or 15/9/19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michael Pantony

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Hugh Robertson

 

 

 

 

 

 

Hugh Robertson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Graham Billin

 

 

 

 

Graham Billin

 

Graham Billin

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

v

 

 Martin Mapp

 

 

Raymond Niblock

 

David Hoddinott

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Martin Mapp

 

 

 

 

 

 

Martin Mapp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Martin Mapp

 

 

George Packer

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

George Packer

 

 

 

 

 

 

Carl Bingley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 Tony Brooks

 

 

Draw

 

Trevor Uys

 

 

 

 

 

 

Numbers

 

v

 

Tony Brooks

 

 

 

 

5 to 18

 

Tony Brooks

 

 

 

 

 

 

get a Bye

 

 

 

 

 

v

 

 

in the

 

Peter Glanvill

 

 

 

 

 

 

Prelim.

 

v

 

Ken Foreman

 

 

 

 

Round

 

Ken Foreman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Rob Gain

 

 

 

 

Robert Gain

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Rob Gain

 

 

 

 

 

 

David Head

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brian Cooper

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Brian Cooper

 

 

 

 Rob Gain

 

 

Bob Dibley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Brian Cooper

 

 

 

 

David Wells

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

David Wells

 

 

 

 

 

 

Dennis Cooper

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2  WOOD  SINGLES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prelim. Round

 

1st Round

 

Semi-Final

 

Finals Weekend

 

Winner

Play by 30/6/19

 

Play by 31/7/19

 

Play by 31/8/19

 

14 or 15/9/19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

David Hoddinott

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Trevor Uys

 

 

 

 

 

 

Trevor Uys

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Trevor Uys

 

 

 

 

Malcolm Buller

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 Malcolm Buller

 

 

 

 

 

 

David Wells

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

Martin Mapp

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Michael Doorey

 

 

 

 

 

 

Michael Doorey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Michael Doorey

 

 

 

 

Graham Billin

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Graham Billin

 

 

 

 

 

 

Ken Foreman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

Ray Lane

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Tony Brooks

 

 

 

 

 

 

Tony Brooks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Robert Thew

 

 

 

 

Robert Thew

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Rob Thew

 

 

 

 

 

 

Michael Pantony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Rob Thew

 

 

George Packer

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

George Packer

 

 

 

 

 

 

Raymond Niblock

 

 

 

George Packer

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

Robert Gain

 

Robert Gain

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

 

 

Bye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OVER  65  SINGLES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prelim. Round

 

1st Round

 

Semi-Final

 

Finals Weekend

 

Winner

Play by 30/6/19

 

Play by 31/7/19

 

Play by 31/8/19

 

14 or 15/9/19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robert Rowe

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 Robert Rowe

 

 

 

 

 

 

Hugh Robertson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Peter Collins

 

 

 

 

Peter Collins

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 Peter Collins

 

 

 

 

 

 

Tony Brooks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

George Packer

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Dave Hoddinott

 

 

 

 Dave Hoddinott

 

 

David Hoddinott

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Dave Hoddinott

 

 

 

 

Brian Cooper

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Martin Mapp

 

 

 

 

 

 

Martin Mapp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

Peter Glanvill

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Dennis Cooper

 

 

 

 

 

 

Dennis Cooper

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Dennis Cooper

 

 

 

 

Graham Billin

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Graham Billin

 

 

 

 

 

 

Ray Lane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Dennis Cooper

 

 

Ken Foreman

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

 

 

Bye

 

Ken Foreman

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

Ken Foreman

 

 

 

 

David Head

 

David Head

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

 

 

Bye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEN’S  PAIRS

 

 

 

 

 

 

 

1st Round

 

Semi-Final

 

Finals Weekend

 

Winners

Play by 31/7/19

 

Play by 31/8/19

 

14 or 15/9/19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

George Packer

 

 

 

 

 

 

David Wells

 

 

 

 

 

 

v

 

 D. Wells

G. Packer

 

 

 

 

Tony Brooks

 

 

 

 

 

 

Peter Glanvill

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

D. Wells

G. Packer

 

 

Bob Dibley

 

 

 

 

 

 

Robert Gain

 

 

 

 

 

 

v

 

G. Billin

M. Doorey

 

 

 

 

Michael Doorey

 

 

 

 

 

 

Graham Billin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

Martin Mapp

 

 

 

 

 

 

David Head

 

 

 

 

 

 

v

 

D. Hoddinott

D. Ralph

 

 

 

 

David Hoddinott

 

 

 

 

 

 

David Ralph

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

D. Cooper

M. Buller

 

 

Dennis Cooper

 

 

 

 

 

 

Malcolm Buller

 

 

 

 

 

 

v

 

D. Cooper

M. Buller

 

 

 

 

Robert Thew

 

 

 

 

 

 

Raymond Niblock

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OVER  65  PAIRS

 

 

 

 

 

 

 

1st Round

 

Semi-Final

 

Finals Weekend

 

Winners

Play by 31/7/19

 

Play by 31/8/19

 

14 or 15/9/19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bob Dibley

 

 

 

 

 

 

Brian Cooper

 

 

 

 

 

 

v

 

P. Collins

M. Buller

 

 

 

 

Peter Collins

 

 

 

 

 

 

Malcolm Buller

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

M. Buller

P.  Collins

 

 

David Hoddinott

 

 

 

 

 

 

David Ralph

 

 

 

 

 

 

v

 

T. Brooks

D. Head

 

 

 

 

Tony Brooks

 

 

 

 

 

 

David Head

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

George Packer

 

 

 

 

 

 

Peter Glanvill

 

 

 

 

 

 

v

 

G. Packer

P. Glanvill

 

 

 

 

Martin Mapp

 

 

 

 

 

 

Ken Foreman

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

P. Glanvill

G. Packer

 

 

Dennis Cooper

 

 

 

 

 

 

Hugh Robertson

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

Ray Lane

 

 

 

 

 

 

Graham Billin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LADIES  SINGLES

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Round

 

Semi-Final

 

Finals Weekend

 

Winner

Play by 31/7/19

 

Play by 31/8/19

 

14 or 15/9/19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carole

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

Val

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 Kim

 

 

Kim

 

Kim

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

Bye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

Norma

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

Bye

 

Norma

 

 

 

 

 

 

v

 

Norma

 

 

Dee

 

Dee

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

Bye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LADIES  YARDSTICK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st Round

 

Semi-Final

 

Finals Weekend

 

Winner

Play by 31/7/19

 

Play by 31/8/19

 

14 or 15/9/19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kim

 

 

 

 

 

 

v

 

Kim

 

 

 

 

Carole

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

Norma

 

Norma

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

Bye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

 

 

Dee

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

Bye

 

Dee

 

 

 

 

 

 

v

 

 

 

 

Val

 

Val

 

 

 

 

v

 

 

 

 

 

 

Bye

 

 

 

 

 

 

 

 

 MIXED PAIRS

 

 

 

 

 

 

Semi-Final

Finals Weekend

Winners

 

Play by  31/8/19

 14 or 15/9/19

 

 

 

 

 

 

Norma

Norma

 

 

Robert T

Robert

 

 

Val

 

 

 

David

V

 

 

Dee

Dee

 

 

George

George

 

 

Kim

 

 

 

Steve

 

 

 

 

 

 LADIES PAIRS

 

 

 

 

 

 

Semi-Final

Finals Weekend

Winners

 

Play by  31/8/19

 14 or 15/9/19

 

 

 

 

 

 

De & Val

 

 

 

v

Norma

Kim

Norma

Kim

 

Norma & Kim

 

 

 

 

Carole

Dee

 

 

Carole & Carol 

 

 

Winners of 2018 club competitions

Stan Lovell Pairs – Ray Lane & George Packer

Men’s Pairs – John Gardener & George Packer

  Dave Hoddinott – Men’s Singles

         

Carol Collins- Ladies Singles

Norma Clements- Yardstick

Trevor Uys – Handicap Singles

Dave Hoddinott – 2 Wood Singles

Dave Hoddinott – Over 65 Singles

     John Gardener & Mick Scott

                 Over 65 Pairs

         De Maxa & Carole Neve

                  Ladies Pairs

      Val & Dave Hoddinott

             Mixed Pairs

Graham Billin. Short Mat Singles